KAYMAKAMLIK İÇİN KİLOM, BOYUM, SAĞLIK PROBLEMLERİM VE/VEYA FİZİKSEL ENGELİM KAYMAKAM OLMAMA ENGEL Mİ?

Kaymakamlık mülakatını başarı ile geçtiyseniz tam teşekküllü hastaneden görevinizi yapmaya engel bir durum olmadığını belirten bir sağlık raporu almanız istenecektir. Eğer sağlık problemleriniz veya fiziksel engeliniz varsa bu rapor doğrultusunda değerlendirilecektir. Bunun yanında kilonuz, boyunuz, gözlük kullanmanız, köse veya kel olmanız gibi fiziksel özellikleriniz kaymakam olmanızın önünde bir engel değildir.

Devamını Oku

ÜNİVERSİTE 1-2-3. SINIFTAYIM, KAYMAKAM OLMAK İSTİYORUM. SINAVA ŞİMDİDEN HAZIRLANMALI MIYIM?

Üniversitelerin 1.,2. ve 3. sınıflarında eğitim gören öğrencilerin kaymakamlık sınavlarına şimdiden hazırlanmasını tavsiye etmiyoruz. Okul döneminizde sınav için yeterli altyapıya sahip olacaksınız. Ayrıca kaymakamlık sınavı üniversite mezunu şartı aradığı için mezun olmadan önce sınava giremezsiniz. Biz fakültelerinin son sınıflarında okuyan ve mezun aşamasındaki öğrencilerin sınava hazırlanmaya başlamasını daha uygun buluyoruz. Ancak yine de bir yerden başlamak istiyorsanız genel kültür-genel yetenek alanındaki derslerden başlamanız daha doğru olacaktır.

Devamını Oku

KAYMAKAMLIKTA ASKERLİK ŞARTI ARANIYOR MU?

Kaymakamlık sınavına girecek adaylar için askerlik şartı bulunmaktadır. Yönetmeliğin bu yöndeki kararı ise şöyle ifade edilmiştir; “Askerlikle ilişiği bulunmamak; askerlik hizmetini yapmış, erteletmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak”. Yani son tahlilde Asker kaçağı olmadığımız durumda başvuru sorunu bulunmamaktadır.

Devamını Oku

AİLEMDEN BİRİNİN ADLİ SİCİL KAYDI OLMASI KAYMAKAM OLABİLMEK İÇİN ENGEL Mİ?

Güvenlik soruşturması detaylı olarak yapılmaktadır ancak soruşturma kapsamında kişinin eşi ve birinci derece kan ve kayın hısımlarını içeren madde güvenlik soruşturmasından kaldırılmıştır. Soruşturmalar artık kişisel olarak yapılmaktadır. Dolayısıyla aileden birinin sicil kaydı olması kaymakam olabilmenizin önünde bir engel değildir. Sınava girecek adayın adli sicil kaydı olmaması kaymakam olması için yeterlidir.

Konuyla ilgili; 17 Nisan 2021 tarihli ve 31457 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Güvenlik Soruşturması ve Arşiv araştırması Kanunu’na https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/04/20210417-1.htm adresinden ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku